Czym i z kim na wycieczkę grupą niepełnosprawnych ? ( jaki transport dla niepełnosprawnych ?)

Osoby niepełnosprawne, co trzeba przyznać z przykrością, ciągle jeszcze nie mają w Polsce zbyt łatwo. Dostosowywanie rzeczywistości do ich potrzeb, by i one mogły korzystać ze wszystkich dobrodziejstw techniki, jest mozolne. Nie inaczej rzecz ma się z kwestią wycieczek dla osób niepełnosprawnych, których profesjonalna organizacja nie stanowi standardu.

Jaki transport dla niepełnosprawnych ?

By grupy niepełnosprawnych mogły cieszyć się wygodnymi i bezpiecznymi wycieczkami, należy rozejrzeć się za firmą przewozową, która ma w swojej ofercie wszelkie służące temu udogodnienia. Poza ich wymienieniem, warto zwrócić uwagę na dodatkowe certyfikaty. Zarówno te oficjalne, jak i te w formie opinii osób, które zdążyły już skorzystać z jej usług.

Co mamy na myśli mówiąc o “udogodnieniach”? Chodzi otóż o kompleksowy system, który nie ogranicza się do (niezwykle ważnych) pojazdów, ale zawiera też odpowiedni sprzęt wewnętrzny, spełnia wszystkie przepisy, jak i również może pochwalić się właściwie wykwalifikowanym personelem. Wszystko to składa się na zestaw niezbędników.

Jaki transport dla niepełnosprawnych ? – grupy osób

Grupy niepełnosprawnych – mniejsze i większe – powinny zwrócić uwagę na busy wyposażone w przestrzenie dla wózków. Przesuwne siedzenia z możliwością ich całkowitego wyjęcia są wskazane, by manewrowanie wózkiem i jego ulokowanie, nie sprawiało problemów. W skład wyposażenia powinny wejść również specjalistyczne pasy, które zabezpieczają wózki.

Oczywistością jest w tym kontekście ręczny podnośnik bądź winda elektryczna. Grupy niepełnosprawnych i ich wycieczki to temat złożony, lecz wymienione wyżej rzeczy należą do absolutnych podstaw. Jeśli miejsc na wózki jest dużo, a w środku transportu uświadczymy toalety dostosowanej do osób niepełnosprawnych, będziemy mogli przyklasnąć.

Ponadto, oprócz zabudowy przewozowej z homologacją, najazdów teleskopowych o powierzchni antypoślizgowej czy zestawu szyn w podłożu, które umożliwiają utwierdzenie wózka, możemy mówić o dwóch pakietach pasów. To nie tylko pasy zaczepne łączące wózek z szynami, ale też pasy chroniące samych pasażerów na wózkach!

Jest świetnie, jeśli cała podłoga wyłożona jest specjalną wodoodporną sklejką, z wierzchnią warstwą antypoślizgowej wykładziny. Do wyposażenia należy też winda hydrauliczna czy zestaw najazdowych składanych ramp, które (podobnie jak winda) zamontowane są na tyle pojazdu. Osoby niepełnosprawne powinny liczyć także na dodatkowe uchwyty. Pojazdy dla grup niepełnosprawnych powinny być też obustronnie oznaczone rozpoznawalnymi symbolami.

Jaki transport dla niepełnosprawnych ? – różne pojazdy.

Nie wchodząc w dalsze, techniczne szczegóły, istnieje obowiązkowy zestaw w zakresie sprzętowym, który w pewnych miejscach pozostawia kilka opcji do wyboru, a który uregulowany jest przez prawo. Chodzi tu nie tylko o Prawo o Ruchu Drogowym, ale też unijną Dyrektywę pod oznakowaniem 74/60/EWG, ONZ-owski regulamin EKG (nr 21), jak i rozporządzenie (WE) o numerze 661/2009. Asortyment dostosowanych w ten sposób pojazdów nie powinien sprowadzać się do jednej sztuki. Jest dobrze, jeśli na wyposażeniu widzimy zarówno busy, jak i autokary służące przewozowi grup niepełnosprawnych. Wszystko to jest jednak kwestią tyleż istotną, co niewystarczającą. Osoby niepełnosprawne powinny liczyć na kulturalnych kierowców, wyszkolonych w celu właściwej obsługi osób niepełnosprawnych, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności.

Jaki transport dla niepełnosprawnych ? – ubezpieczenie

Jeżeli w ofercie widzimy jeszcze specjalnego opiekuna, a dodatkową ochronę stanowi atrakcyjne ubezpieczenie, możemy powiedzieć, że znamy już w pełni odpowiedź na zadane w tytule artykułu pytanie. AS POLITOWICZ spełnia wszystkie niezbędne wymagania w zakresie wycieczek dla grup osób niepełnosprawnych, oferując pełen profesjonalizm od strony kompetencyjnej oraz technologicznej.